ATAK NA MAGAZYN WE LWOWIE

W nocy z 18 na 19 września, w wyniku ataku na Lwów, spłonął magazyn przemysłowy wykorzystywany przez Caritas-Spes Ukraina. W magazynie znajdowało się 300 ton darów z pomocą humanitarną, m.in. generatory prądu i Paczki dla Ukrainy od Caritas Polska.

 

PILNE! Nocny atak na Lwów spowodował pożar magazynu, w którym Caritas-Spes Ukraine przechowywała pomoc humanitarną. W środku znajdowały się m.in. żywność, woda, środki dezynfekcyjne, generatory prądotwórcze.

Spłonęły również 33 palety PACZEK DLA UKRAINY od Caritas Polska, które wczoraj wieczorem dotarły do Lwowa – ta pomoc miała trafić do 660 rodzin w Ukrainie.

Caritas Polska uruchamia działania pomocowe, by żadna rodzina nie straciła szansy na wsparcie.

Wsparcie można przekazywać:

*przez stronę caritas.pl

*wysyłając SMS o treści UKRAINA pod nr 72052

*dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł przelewu: UKRAINA)

 

 

– Dzisiaj rano miał ruszyć kolejny tir z „Paczkami dla Ukrainy” do Lwowa, ale przez nocny atak rosyjskich dronów, transport został wstrzymany. Spłonął magazyn z 300 tonami pomocy humanitarnej. Pracujemy nad tym, żeby ci ,do których miała dotrzeć pomoc, nie zostali sami. Solidaryzujemy się w tym trudnym momencie z narodem ukraińskim oraz naszą siostrzaną organizacją Caritas-Spes Ukraine – mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska.

 

„Z całą stanowczością potępiam rosyjski atak, który zniszczył magazyn organizacji pozarządowej Caritas-Spes Ukraine we Lwowie. Najważniejsza placówka humanitarna, w której znajdowało się około 300 ton zaopatrzenia, została doszczętnie spalona.

Ataki na obiekty humanitarne nasiliły się w ciągu ostatniego roku i dotykają tych, którzy cierpią z powodu straszliwych konsekwencji wojny.

Pracownicy i mienie organizacji humanitarnych są pod ochroną międzynarodowego prawa humanitarnego. Bezpośrednie lub masowe ataki są surowo zabronione. Międzynarodowe prawo humanitarne nie jest opcją, jest obowiązkiem i należy go przestrzegać” – Denise Brown, koordynator ds. pomocy humanitarnej dla Ukrainy United Nations OCHA

Tekst oświadczenia w oryginale: https://ukraine.un.org/…/246490-statement-humanitarian…

 

Facebook

Skip to content