EUCHARYSTIA I SPOTKANIE W RAMACH OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA UBOGICH

Na zakończenie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ubogich w dniu 22.11.2023 r. osoby bezdomne i ubogie przeżyły Eucharystię w kościele Wniebowzięcia NMP – „Klaryskach”.

Po Mszy św., tak jak co dwa tygodnie przeszły na kolację do Centrum Pomocy „Betlejem” przy ul. Drukarskiej.

Eucharystii przewodniczył Ks. Prałat Wojciech Przybyła – Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, który w homilii podkreślił, że tragedie ludzkie, które spotykamy wokół nas, bardzo często oparte są na rzeczywistości, gdzie człowiek przekonany jest lub jego przekonują, że „da radę”. Nie daje rady i zaczyna uciekać w używki, zaczyna uciekać w swój świat, w przestrzeń, która dla wielu jest niezrozumiała, a w której on czuje się bezpieczny.

Ks. Dyrektor mówił dalej o tym, że gdy coś nas przerośnie, wydarzy się w naszym życiu sytuacja trudna – powoduje, że możemy znaleźć się w schronisku, w pustostanie, czy na ławce w parku. Nawiązując do przeczytanej Ewangelii, mówił o tym, że każdy z nas otrzymuje od Boga miny/talenty, które ma pomnażać i wcale nie są to dobra materialne, ale „skarbiec łask”. Tym talentem jest Miłość Miłosierna i nikt nie jest zwolniony z jej pomnażania, bez względu na to, czy przychodzi na te spotkania środowe jako wolontariusz, czy jako osoba korzystająca z pomocy Caritas.

Światowy Dzień Ubogich jest m.in. po t, aby budzić nasze sumienia – sumienia wszystkich ludzi (pomagających i korzystających z pomocy).

 

Facebook

Skip to content