Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.
Caritas Diecezji Bydgoskiej w projekcie Caritas Laudato si'
Data: 09.03.2020
Autor: Caritas
Caritas Diecezji Bydgoskiej dołączyła do ogólnopolskiego projektu Caritas Polska "Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych". W ramach projektu przewidziane są konkursy grantowe dla Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas oraz Centrów Wolontariatu na realizację projektu ekologicznego.
Pierwszym etapem projketu jest konkurs dla Szkolnych Kół Caritas na inicjatywy ekologiczne - działania podjęte w trosce o wspólny dom. Obejmują one obszary tematyczne od zanieczyszczenia powietrza, przez marnotrawstwo żywności na segregacji śmieci i recyklingu skończywszy. Pięć najlepszych projektów otrzyma granty w wysokości 4 tys. zł.
We wtorek 3 marca br. w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy odbyły się warsztaty dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, które zgromadziły tych, którym nie jest obojętne jak będzie wyglądać środowisko, w którym będziemy żyć w najbliższych latach. Nauczyciele i uczniowie - wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Bydgoszczy, Niemcza, Samsieczna, Nakła, Sławianowa, Kleszczyny oraz Rynarzewa wspólnie planowali konkretne działania. Założenia projektu uczestnikom warsztatów przedstawił animator diecezjalny projektu Laudato si' Sławomir Piotrowski. Wielką pomocą dla uczestników warsztatów był udział i wsparcie krajowego animatora projektu brata Cordiana oraz wykład eksperta Emilii Ślimko wprowadzający w naukowy aspekt ochrony środowiska i klimatu.
Czy i jak różni się świat widziany oczami dorosłych od tego jak widzą go oczy tych, którzy tą dorosłość mają dopiero przed sobą? Czy i co możemy, a nawet powinniśmy zrobić, żeby otaczającą nas rzeczywistość postrzegać jako wspólne dobro? Czy Kościół katolicki powinien zajmować się zagadnieniami związanymi z ekologią? Dlaczego jako katolicy powinniśmy zajmować się klimatem? Na te i wiele innych pytań już odpowiada papież Franciszek w społeczno-ekologicznej encyklice "Laudato Si".
Caritas Polska odpowiadając na apel papieża Franciszka zawarty w encyklice Laudato si’ rozpoczęło współpracę z NFOŚiGW by, podobnie jak wiele innych organizacji katolicki na świecie, swoim działaniem odpowiadać na rosnące potrzeby ekologiczne ludzkości i środowiska. Kluczowe jest rozszerzenie typowej dla Caritas troski o ludzi, tak by obejmowała ona także troskę o „wspólny dom” - Ziemię, o naszą wspólną przyszłość i bezpieczeństwo.
Działania Caritas w zakresie ekologii integralnej obejmują:
1) aktywizacja wspólnot Caritas w Polsce i kształtowanie postaw prośrodowiskowych ich członków poprzez realizację praktycznych działań;
2) budowanie społeczeństwa obywatelskiego w duchu Społecznej Nauki Kościoła Katolickiego, zwłaszcza w duchu encykliki Laudato si’,
3) rzecznictwo na rzecz wdrożenia traktatu paryskiego i ochrony najsłabszych mieszkańców planety przed skutkami degradacji środowiska i zmian klimatu.
Projekt zakłada m.in. stworzenie sieci animatorów Caritas Laudato si’ oraz wspieranie lokalnych inicjatyw wolontariackich, parafialnych i szkolnych wspólnot Caritas. Działania projektowe będą realizowany w 12 diecezjach (5 diecezji w roku 2019 plus 7 diecezji w roku 2020). Kampania informacyjna obejmie całą Polskę (planowany zasięg - 16 milionów odbiorców).
Projekt „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowany przez Caritas Polska, został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Caritas Polska.